«Черна ножка» - захворювання, которое поражає багато культур на ранніх стадіях розвитку, чаще в теплицях і парничках. Це справжнє покарання для огородників.  ;Тільки сил і засобів було потрачено, щоб виростити розсаду і вдруге з'явився враг, який може уничтожити її ще на ранньому етапі розвитку. Що це за хвороба і існують чи способи вилікувати від неї рослини, розглянемо далі.
Багато помилково полягають, что причина такого недуга є надзвичайною полив грунту, висока вологість і температура повітря. Це не зовсім так. Побутова вологість і тепле повітря – це сприятливі умови для розвитку захворювання, а ось причина – патогени, которие передаються головним чином через заражене насіння.
Болезнь «чорна ніжка» - це загальна назва, імає якусь схожість симптомів. Існує два види фітопатогенних організмів, которие можуть привести до такого захворювання. Це либо бактерії, либо простейшіе гриби. Головна задача, – розібратися, яким саме збудник викликає захворювання на вашій грядці. Ведь помилково поставлений «діагноз» приведе неправильним методам боротьби і, как следствие, к потере растений.
В верхньому шарі ґрунту обитає велика кількість різновидностей низьких плесневих грибів, питаються органічними залишками, так звані сапрофіти. До них відносяться представники родів Olpidium, Phoma, Aphanomyces, Phytium, Rhizoctonia. У грунті круглогодичних теплиць або оранжерей, де не дотримується севооборот, і немає можливості організувати зимове виморажування, гриби швидко розмножуються. Когда їм стає недостатньо їжі з органічних залишків, они починають питатися корнями, а потім і всходами молодих рослин.
У разі зараження сапрофітними грибами, масштаб поражень невелике, течення бо лезни вялое. Стеблева частина рослини не завжди набуває чорного кольору, вона може бути і темно-зеленою, і серою. Якщо виростити рослину із землі, то можна обнаружити, що корній у них практично не залишилося. Нередко таке захворювання в народі називають «корнеед».
Ці гриби-паразити дуже агресивні, вони є причиною фузаріозу  ;(классической черной ножки). Некоторое время фузаріум може існувати як сапрофіт, питаючись органікою. Но не довго. У першій же можливості він атакує живу рослину. Головна його ціль – наземна частина рослини , а ось корні його не цікавлять.
Спори гриба проникають у рослину через семидольне колено, виділяє велику кількість токсинів. Стебель починає чорніти і скручується. Процес відбувається дуже швидко, не більше кількох суток, очаг швидко розростається. Растіння просто падають, листя при цьому практично не ув'ядають відразу, просто не встигають. Фузаріум в народі прозвали «косарем» за такий стрімкий натиск.
Fusarium здатний поражати також і дорослі рослини. В у такому випадку хвороба буде протекати повільніше, симптоми будуть більш приховані та неясні. Растіння начне відставати в розвитку, стеблева частина повільно відмирає – це так зване фузаріозне ув’язання.
Ervinia – бактерія , которая обитає у верхніх шарах ґрунту, збагачених органікою та киснем. В основному питається рослинними залишками, но існують представники роду, які паразитують на живих рослинах. E. Atroseptica – виклизує м’який гниль з дуже характерним запахом, а E.carotovora – клубневу гниль і чорну ніжку з характерними симптомами «чорних черніл».
Бактерії, відмінно від грибів, потрібний час для розвитку великої колонії. По цьому зараження, як правило, виникає на початковій стадії вегетації, вивчають ознаки захворювання вже у дорослому віці. Кроме запаху, відмінним ознакою бактеріального ураження є зовнішній вигляд нижніх листків рослин: вони можуть придбати жовтий відтенок, відставати в рості. Листова пластина згортається, приобретає форму «лодочки», і стає жорсткою на ощупь.
Можна використовувати біофунгициди на основі бактерій Bacillus subtilis. К ним відносяться: Фітоспорин-М, Ефект. Таку ефективність проти збудників захворювання проявляють Гаупсин БТ, Триходермін і Планриз.
Якщо причиною захворювання є бактерії Ervinia - ефективніше застосовувати Казумін.
Всегда віддавайте перевагу комплексному підходу, по можливість поєднаних профілактичних заходів з біологічною обробкою.
Возбудители чорних ніжок віддають перевагу кислу середу, по цьому, якщо ви помітили признаки захворювання – відомість грунту буде зниженою. Также знизити кислотність ґрунту можна, посипавши його деревною золою.
При перших визнаннях захворювання потрібно знизити кількість азотовмісних покращень, і збільшити внесення калію. Якщо все -такі ваші рослини «заразились» етим недугом і потрібно приймати термінові заходи – воспользуйтесь такими фунгіцидами: