Передчасне пожовтіння листів і їх подальше відмирання, сірувато-коричневі круглі п'ятни різних розмірів на листках і на стеблях, часто мають хлоротичний ореол: все це ознаки такого захворювання як альтернаріоз. По типу прояви це захворювання відносяться до п'ятнистості.
Зараженню піддаються всі частини рослин, які знаходяться над поверхнею землі. При цьому ступінь сприйнятливості в різних культурах може відрізнятися. Як правило, серовато-бурі пятна швидше розвиваються на старих листках. Це може бути одиночна п'ята невеликих розмірів, або опоясывающие великі порізи діаметром до 12 мм з рихлим нальотом в центральній частині. З часом на пошкоджених листках центральна частина ореола витончається, і в кінцевому підсумку розсипається, утворюючи пустоту. У разі важкої форми захворювання, рослини можуть повністю лишитися листви.
Пятна може з'являтися і на плодах, і в основі стебля, викликаного захворюванням, яке в народі називають «чорна ніжка». Розсада, вирощена із заражених насіння, ув'язує із-за впливу патогена.
Основний спосіб передачі патогена і зараження – насіння, уражене насіннєвим грибом Alternaria brassicae і Alternaria brassicola. Підтримують зараження всіх культур, але частіше патоген поражає пасленові культури або рослини із сімейства хрестоцвітих, наприклад білокочанну капусту. Спори грибів можуть знаходитися на насіннєвій оболонці культури і проникати у внутрішні тканини насіння. Також спори грибів можуть зимувати на воспринимающих сорняках або на розкладених залишках сільськогосподарських культур. У такому випадку спори, що потрапляють на здорове рослина, проникають в його тканини через природні пори на листках або через механічне пошкодження.
Зараження здатні:
підвищена вологість повітря;
тепла температура повітря, в межах 20-240С.
Останнім часом найбільшу популярність набирають препарати, виготовлені на основі бактерій, а також продукти їх метаболізму.
Перевага застосування біофунгицидів полягає в тому, що в них відсутній період очікування. Іх можна застосовувати на будь-якій вегетації культури, в тому числі, під час зрілості плодів. Такі препарати екологічно безпечні, вони не завдають шкоди ні навколишньому середовищу, ні вашому здоров'ю. Пожалуй, їх єдиний недолік полягає в тому, що для досягнення стійкого регулярного результату необхідно багатократне застосування.
Для боротьби з альтернаріозом застосовують:
Їх можна використовувати і по окремості, і змішувати в баковій суміші відразу кілька біопрепаратів. Для досягнення стійкого результату рекомендовано двократне оприскивание з інтервалом 7-10 днів, далі обробіток проводять з інтервалом 1 раз в 10-20 днів.
Всегда віддавайте перевагу комплексному підходу з можливістю поєднання профілактичних заходів з біологічною обробкою. Якщо контролювати поширення захворювання без застосування фунгіцидів неможливо – дотримуйтесь правильну дозу, кратність і інтервал застосування препарату. Для боротьби з альтернаріозом рекомендовані наступні фунгіциди:
Пенкоцеб – контактний фунгіцид, що попереджає зараження і розвиток грибкових захворювань, тому максимальний ефект досягається на ранніх стадіях розвитку інфекції. Також поражає личинки першого і другого віку тепличної білокрилки, проявляє токсичність проти паутинних клітин.
Акробат – локально-системний фунгіцид, який володіє тривалим періодом захисної дії, запобігає розвитку. патогена як на поверхні листів, так і в тканинах рослин. Успішно застосовується для боротьби з альтернаріозом і фітофторозом пасленових культур.
Консенто – системно-трансламінарний комбінований фунгіцид нового покоління. Застосовується для боротьби з фітофторозом і альтернаріозом на луке, огурцях, картоплі і томате. Замінюється у всіх фазах розвитку культури.
Ревус Топ – високоактивний фунгіцид, призначений для захисту картоплі від альтернаріозу та фітофторозу. Характеризується стабільно високим тривалим періодом захисної дії, незалежно від погодних умов.
Скор – системний фунгіцид, дозволений для застосування на посівах томату, моркови, сахарної олії. і картоплі, а також для захисту і лікування винограду, плодових дерев косточкових і семечкових порід.
Попередити, як відомо, набагато легше, чим лечить. Це не виключення і для такого захворювання як альтернаріоз. Захист від альтернаріозу, як і від ряду інших грибкових захворювань, досягається лише комплексом заходів:
Використовуйте для посадки тільки здорове насіння. Якщо ви купуєте насіння, віддайте перевагу надежним виробникам, які підтверджують якість насіння іншим сертифікатом;
При посадці оставляйте між рослинами достатньо простору, щоб забезпечити хорошу циркуляцію повітря;
Регулярно перевіряйте рослини на наявність признаків захворювання.
Удаляйте рослинні залишки після збору урожаю, збирайте сорняки навколо ділянки та на самій ділянці, зжигайте старі листя, вітки та інші частини рослин, які контактують із землею. Соблюдайте севооборот: не висажуйте картоплю після томата, перцю або капусти. Найкращими предшественниками для пасленових культур будуть бобові або лук.