Оранжерейна, або як її часто називають, тепла білокрилка – один із самих коварних і небезпечних насекомих-вредителей. Маленькая букашка розміром не більше 2 мм, яка в короткі терміни плодотворить цілі колонії молодих осіб. Чим небезпечна білокрилка та які методи боротьби з нею найбільш ефективні, розглянемо далі.
Це мало насичене, яке багато хто за неопитності путають з тлей. У неї жовтовате тіло, близько 1,5-2 мм, і мучнисто-біле крилья. Розвиваються і розмножуються ці насекомые в теплих умовах, тому вони зазвичай не є проблемою для рослин, вирощуваних у відкритому грунті.
На початкових етапах зараження обнаружить досить складно. Насекомые гнездятся преимущественно з задньої сторони листів, а личинки настолько маленькі, що помітити їх практично неможливо. Один із основних ознак ураження растений білокрилкою – це явище жовтих пятен з нечеткими границями. Скрученность і деформація листової пластини, все це повинно вас насторожити. Якщо при встряхивании зараженого рослини розлетаються мелкие білі мошки – будьте впевнені, що це білокрилка.
Каждая особа відкладає кожен день від 2 до 7 яиць на стороні нижнього листя. Кількість яиць і розвиток личинок і мошек безпосередньо залежить від температури. Оптимальні умови для розмноження і розвитку створюються за відносної температури повітря 55-70% і температури повітря +20+280С.
Білокрилка теплична паразитує на різноманітних культурах, вирощуваних у теплицях. Вредителі відкладають яйця на стороні нижнього листя. З них через 11-12 днів з'являються на світ плоскі, овальні, світло-зелені личинки. И взрослые особи, и нимфи высасывают сок из растений, лишая их полезных веществ. При значній кількості насекомих культур залишаються в розвитку, листя рослин жовтіють і висохають, якість плодів і урожайність помітно знижується.
Крім того, нимфи виділяють на листках стеблях і плодах липку речовину, так звану медвяну падь . Вона є благоприятним місцем для розвитку грибкових захворювань. Якщо на місцях липких виділень з’явився чорний наліт, значить, рослина заражено сажистим грибком.
Глибока перекопка або вспашка грунту в осінній період. Насекомые зариваються в грунт на глибину не більше 20 см, щоб перезимувати. Оказавшись на поверхні (після перекопки) в зимовий період насекомые погибнут;
Весенняя дезінфекція теплиці: це може бути оприскивание медным купоросом, використання серных дымовых шашек и др;
Прибрана або пересаджена розсада, перевірте, чи є у рослини визнання зараження;
Використання в теплиці пленки , поглинаюча ультрафіолетові лучи може скоротити кількість вредителей;
Уникайте теплих і сухих умов;
Контролюйте наявність сорняків всередині та навколо теплиці;
Вибирайте залишки рослин із теплиці.
Для боротьби з білокрилкою в теплиці і на овочевих культурах існує велика кількість інсектицидів контактного, контактно-кишечного дії:
Моспилан;
Мовенто;
Актеллик;
Актуал;
Вертимек;
Конфідор Максі;
Веримарк;
Аплауд;
Оперкот.
Для кімнатних рослин краще використовувати готові спреї:
Каліпсо спрей;
Миледи спрей;
При використанні будь-яких із вищеперерахованих засобів, слідуйте інструкціям виробника, і проводите обробку за допомогою засобів індивідуального захисту, таких як респіратори або маски, перчатки і т.д. Строго дотримуйтесь терміни збору урожаю для овочевих культур.
Застосування біологічних методів боротьби проти теплової білокрилки не завдає шкоди ні рослинам, ні людині, ні навколишньому середовищу. Це екологічно «чисті» і безпечні способи боротьби з насекомими, тому терміни очікування до збору урожая відсутствуют. Можна використовувати овочі в їжу, просто промив їх під прямою водою.
Для боротьби зі шкідливими при температурі вище 240З ефективним використанням природних антагоністів: Encarsia Formosa та Eretmocerus eremicus . Самки енкарзія здатні обнаружить личинки білокрилок на відстані до 20 см. Вони відкладають личинки безпосередньо в тіло німфи вредителя. Спустя кілька суток личинки і гусениці білокрилки погибають. При більш прохолодних умовах таке «лікування» неефективно.
Хороші результати показали застосування хищних жуків, наприклад, всім відомої, божої корівки або златоглазки. Божа корівка є врагом для червеца, паутинного клеща, білокрилки, щитівки, мілкових гусениць, рослинноядних клопів і колорадського жука листоеда. Для виготовлення білокрилки необхідно випустити 4-5 осіб на 1 м2 площі теплиці.
Ефективним вважається застосування біологічного інсектициду на основі штамма Metarhzium anisopliae – Метаризин. Він захищає рослини від почвообитающих вредителей і личинок, а також використовується в якості стимулятора росту.
В умовах високої вологості корисні засоби контролю можуть служити біоінсектициди на основі грибкових збудників Verticillium lecanii – Verticillini Beauveria bassiana – Боверін. Іх можна застосовувати як окремо, так і змішуючи в бакової суміші препарат для досягнення максимального ефекту. Оприскування проводять регулярно, з інтервалом 1 раз в 10-14 днів, за температури +18+280С і відносної вологості 85-95%.
Оприскивание розчинами, що містять рослинні екстракти, наприклад Захват Ойл – прилипатель, що володіє інсектицидними властивостями, які можуть допомогти контролювати зараження та не призвести до подальшого поширення шкідливих речовин. Ефективний при малочисленній колонії шкідливого.