Крошечных насекомых со своеобразным строением тела вперше описав Карл де Гір у першій половині 16 століття. До цього часу виявлено понад 6000 видів, сотні з яких – небезпечні рослинноядні шкідливі речовини. Їх об'єднує приховане існування і швидке масове розвиток особин, крім того, зараженим може виявитися єдине рослина з кількох, що затрудняє виявлення очага інфекції.
Як виглядають трипси? Узкі крила з довгою бахромою по краях, колюче-сосущий ротовий апарат, незвичайна плодовитость (до 15 поколінь у рік), всеядність – трипси поражають усі види культурних рослин, включаючи декоративні. Борьба з ними – складний процес, в якому не обійтись без карантина.
Частіше всього очаг заражень помічають за зміненим окрасом (пожелтенням) або втрати природного кольору листів і стеблей. Внаслідок цього пошкоджена тканина відмирає, провокуючи ув'ядання і гібель рослини. Масове ураження шкідливими організмами викликає викривлення стебла, деформацію квітів і зав'язків, сріблясте окрашивание листів. Питаючись клітинним соком, колонія трипсів загрязняє рослина своїми виділеннями і є переносником фітопатогенів. Більше всього від цього страждають насінники овочевих культур.
Имеет темный окрас, є яскраво вираженим поліфагом. Рекомендується селитися в квітках овочевих рослин. Повреждает в основному соцветия и завязь.
Тріпс на огурцах частіше всього поражає рослини закритого грунту. Вредителі потрапляють туда з луком-сеянкой при вирощуванні на перо або ущільненні посадок. Трипси можуть зимувати в сорняках, що залишилися на ділянці або на необробленої землі. Самка відкладає до 100 мелких яиц, з яких через тиждень на молодих рослинах огурца з'являються личинки. Вони починають активно питаться. На листях спочатку з'являються світлі п'яти, вони швидко теряют тургор і колір, а в наслідку відмирають. Більший очаг зараження може привести до гибелі абсолютно всіх рослин.
Трипс на капусті ранніх сортів може пошкодити 38% і на пізніх 34% майбутнього врожаю. При масовому пошкодженні листя повністю обесцвечиваются і скручуються, листя відстають в росте, а кочан не утворюється. Тріпси дуже швидко розмножуються і заселяють весь участок. Наноситься вред и маточникам, побеги с цветами приобретают синеватый цвет, а семена не образуются.
Найбільш формований вид трипса. Колір – темно-бурий, довге тіло до двох міліметрів, частіше всього живе між чешуйками луковиц. Цей вид насекомих добре відомий на півдні України та завдає шкоди не тільки луку, але й безлічі інших овочевих культур, наприклад, бахчевим.
Холодний час року вредитель проводить в грунті і всевозможних рослинних остатках. При збереженні насіннєвого матеріалу лука і чеснока вище 18 градусов, вредители прекрасно себе почувають, заражая посадочный матеріал. Личинки, вилупившися в цей час, знаходяться безпосередньо в тканині луковиці. Очаг зараження проявляється на посевах дуже рано (квітень-май). Листові пластини покриваються білими пятнами, які при великому пошкодженні сливаються, луковица у пошкоджених рослинах невелика і деформована. У подальшому колонія паразитів переміщується на найближчі рослини.
Дотримання простих правил агротехніки та умов зберігання насіннєвого матеріалу, підтримання чистоти на ділянці дає істотну перевагу в захистите від вредителей.
Крім того, засіб від тріпсів можна знайти буквально під ногами. Якщо очаг зараження допоможе невеликий настійний бархатцев, корней одуванчика, листів томата або чистотела. Хороші результати дає витяжка з ізмельченого лука або чеснока. Водний настій відставляють протягом суток і оприскують рослини.
У разі масового зараження або великої площі посадок на допомогу прийдуть професійні засоби захисту рослин. Сьогодні існує безліч інсектицидів для боротьби з трипсами. Найкраще залишити свій вибір на інсектицидах системної дії. Вони відрізняються більш тривалим захисним періодом, і навіть падіння осадків не знижує їх ефективності. Діюча речовина таких препаратів проникає глибоко в тканини рослини, роблячи його ядовитим для шкідливого організму. Негативної дії на ріст і розвиток культури немає. Які препарати найбільш ефективні при боротьбі з трипсами?
Високотоксичний інсектицид Актеллік 500 ЕС – це концентрат емульсії, призначений для боротьби з мілкі насекомими у відкритому і закритому ґрунті, а також у складах. Від аналогів на ринку його виділяють:
Вертімек 018 ЕС – контактно-кішечний інсектицид, що випускається компанією Syngenta у формі концентрату емульсії. Він з успіхом діє на рослинних паразитів (клещей і трипсов). Попадаючи на поверхню листів препарат повністю їх покриває. Контакт з вредителем відбувається набагато швидше. Полная гибель насекомых наступает уже в течении двух суток. Невеликий витрата на 1 л води достатньо 1 мл концентрату, а також відсутність ожогов на росте після обробки - це головна перевага.
Один із найпопулярніших інсектицидів контактно-системної дії. Інсектицид Конфідор від Bayer відрізняється тривалим періодом активного захисту. Має високий рівень стійкості від смива осадками. Може вноситися під корінь разом з мінеральною підкормкою.
Неважливо, який обсяг овочів ви отримуєте зі своєю ділянкою – кілька кілограмів або тонн. Забота про здоров'я рослин у кожного огородника на першому місці. Наверняка є і свої власні перевірені часом секрети захисту від власників. Поділітесь ими, так ми зробимо наші сади і огороди «чище», а продукцію якісніше.